Odtwarzaj
Poprzedni
Następny

6 czerwca 2017 / Komunikat w sprawie wcześniejszego wykupu części obligacji serii C

W związku z realizowaną procedurą wcześniejszego wykupu 7.000 obligacji serii C Medort S.A. („Emitent”), na podstawie uchwały Zarządu Emitenta nr 3/05/2017 z dnia 24 maja 2017 roku oraz warunków...

17 maja 2017 / Zmiana warunków emisji obligacji serii C i D

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 3/2017 i odbytych w dniu 17 maja 2017 r. Zgromadzeń Obligatariuszy obligacji serii C i obligacji serii D, Zarząd Medort S.A. informuje o...

25 kwietnia 2017 / Zarząd Medort S.A. informuje o zwołaniu Zgromadzenia Obligatariuszy.

Zarząd Medort S.A. informuje o zwołaniu Zgromadzenia Obligatariuszy Obligacji Serii C i D, które odbędzie się w dniu 17 maja 2017 roku o godzinie 10:00 w siedzibie Haitong Bank,...


15 listopada 2015

Medort dokona 2 akwizycji w Niemczech w pod koniec 2015 r., wkrótce zdecyduje o GPW

– Medort chce jeszcze w listopadzie-grudniu 2015 r. dokonać akwizycji na rynku niemieckim dwóch spółek, z których jedna jest obecna także w USA, poinformował ISBnews wiceprezes i udziałowiec spółki Michał Perner. Według niego, na przełomie roku zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego debiutu spółki na GPW.

„Od 2006 r., czyli od momentu wejścia w skład naszego akcjonariatu funduszu Avallon, braliśmy udział w konsolidacji rynku, a celem Medortu było stanie się liderem w naszym regionie w Europy. Rozpoczęliśmy w Polsce, a kolejnymi krokami były akwizycje spółki na Węgrzech oraz ważne przejęcie w 2013 r. znajdującego się w stanie upadłości lidera rynku niemieckiego – spółki Meyra” – powiedział Perner w rozmowie z ISBnews.

Wiceprezes zapewnił, że po roku udało się wyprowadzić niemiecką spółkę na prostą. Dodatkowo nadal ma ona duży potencjał organiczny, szczególnie w niemieckojęzycznym regionie Europy oraz w Skandynawii. Liczy także na odbudowę pozycji we Francji i Wielkiej Brytanii.

„Po udanym przejęciu i restrukturyzacji wzrosły nasze kompetencje i mamy kolejne plany akwizycyjne, szczególnie na rynku niemieckim. Prawdopodobnie jeszcze w listopadzie dokonamy tam dwóch akwizycji, które przyniosą zwiększenie przychodów o 15%” – wyjaśnił wiceprezes.

Perner nie sprecyzował, o jakiej wielkości spółki chodzi, ani planowanych kosztów akwizycji. Odnośnie źródeł finansowania – wyjaśnił jedynie, że będą to częściowo środki własne, a częściowo dług.

„Co ważne, jedna z tych firm zapewni nam wejście na rynek amerykański, a ponadto chcemy także postarać się o certyfikaty na tamtejszym rynku dla naszych innych produktów. Dzięki tym akwizycjom zwiększy się także pozycja eksportowa, choć już teraz przychody w Polsce stanowią tylko 25% całości grupy” – podkreślił.

Wiceprezes zaznaczył, że celem jest osiągnięcie w ciągu 3 lat 15 mln euro zysku EBITDA. Pomóc może w tym także rozszerzenie zasięgu na kolejne rynki. Jednym z nich są Chiny, gdzie bogaci klienci chcą kupować dobre i renomowane produkty niemieckie. Na razie nie ma skonkretyzowanych planów rozwojowych na tym terenie – to perspektywa na najbliższe 5 lat.

„W związku z szerokimi planami rozwoju coraz częściej wśród akcjonariuszy dyskutowane jest upublicznienie Medort na GPW, choć nie jest to obecnie celem nadrzędnym. Myślimy o ewentualnym pozyskaniu kapitału na rozwój oraz akwizycje, ale decyzja o ewentualnej emisji zapadnie na przełomie roku” – podkreślił Perner.

Wiceprezes jako udziałowiec jest za debiutem Medortu na giełdzie, ale podkreśla, że muszą zgodzić się na ten krok wszyscy inwestorzy. Zakłada, że przy pozytywnej decyzji nastąpi zmiana struktury akcjonariatu, ponieważ debiut wiązałby się z wyjściem z inwestycji Avallona.

„Wiem, że dzięki emisji możemy pozyskać kapitał na kolejne akwizycje i rozwój organiczny. Dziś spółka ma 60-70 mln euro przychodów, więc emisja może być spora” – podsumował Perner.

Grupa Medort specjalizuje się w produkcji, dystrybucji i sprzedaży detalicznej sprzętu medycznego, nieinwazyjnego sprzętu ortopedycznego, sprzętu rehabilitacyjnego oraz obuwia profilaktycznego.

Lesław Kretowicz (ISBnews)